Środek na jasnotę purpurową

Patrząc na pola nas otaczające, cieszymy się nie tylko ich urodzajem, ale także i kolorystyką, wynikającą z rosnących tam kwiatów. Jednakże musimy sobie zdawać sprawę, że wszystko co jest odmienne od ludzkich nasadzeń, jest roślinnością tam niepożądaną – chwastami. Jedną z takowych roślin, jest jasnota purpurowa, przypominająca swoim wyglądem pokrzywę, jednakże pozbawiona właściwości parzących. Pomimo, iż cieszy ona nasze oczy, przez rolników jest mało lubianą i usilnie tępioną, zarówno z pól, jak i pastwisk.

Głównym powodem jest fakt, że jest ona bardzo silną konkurencją dla uprawianych roślin. Ze względu na fakt, iż jest to roślina kilkuletnia, potrafiąca rozwijać się także w niskich temperaturach, wydając jednokrotnie nawet 300 nasion, dlatego też walka z nią nie jest łatwą. Największe sukcesy odnoszone są wtedy, gdy proces ten zaczyna się już od odpowiedniej profilaktyki polegającej przede wszystkim na zastosowaniu, w miejscach występowania jasnoty purpurowej, nie tylko odpowiednich upraw, ale także i umiarkowanego ich nawożenia, szczególnie nadzorując ilość dostarczanego do gleby azotu.

Walka z jasnotą purpurową to także zmianowanie upraw, nawożenie obornikiem i kompostem, zabiegi agrotechniczne, oraz stosowanie środków chemicznych likwidujących wspomnianą roślinę. W rejestrze MRiRW sklasyfikowane są najróżniejsze preparaty chemiczne, których zadaniem jest zwalczanie tej jakże szybko rozpleniającej się rośliny Większość z nich działa wyniszczająco, także na inne rodzaje niepożądanych chwastów, jednakże wymaga stosowania zgodnego z załączoną instrukcją.