Rozwój chwastów – jak wygląda?

Czasami zastanawiamy się, skąd w naszym otoczeniu wyrasta taka ilość chwastów, która pomimo wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych czasami w ogóle się nie zmienia. Jak to jest możliwe, że my wyrywamy, pielimy, dziabkujemy czy też przekopujemy, a one są tam znowu? Wynika to nie tylko z faktu, iż wyrastają nam chwasty wieloletnie, przystosowane do warunków na danym terenie panujących, które mają tak duży system korzeniowy, że bardzo trudno je całe usunąć, ale także i dlatego, że pojawiają się kolejne nasiona, z których to wyrastają nowe dla nas rośliny.

Chwasty ze względu na sposoby rozmnażania, a także i różnice w budowie, długości życia, sposobów w jaki się odżywiają, dzielimy na krótkotrwałe, dwuletnie i wieloletnie. Do walki z nimi potrzebna jest nam wiedza dotycząca ich rozwoju. Należy zawsze pamiętać, że najtrudniej jest nam usunąć rośliny wieloletnie, które od momentu pojawienia się na naszym terenie, starają się tam zadomowić, dzięki systemowi korzeni, kłączy czy też rozłogów. Jednakże najczęściej są to rośliny, które mają zdolność do dwojakiego systemu rozmnażania.

Pierwszym jest wegetatywne, a drugim jest możliwość rozmnażania się po przez nasiona, czyli generatywnie. Cykl życia roślin dwuletnich, to oczywiście jak sama nazwa wskazuje, dwa lata, gdzie w trakcie pierwszego roku następuje rozwój systemu korzeniowego i gromadzenie w podziemnych organach zapasów pokarmowych. Drugi rok to dopiero czas na wydawanie owoców, a także i nasion.

Chwasty krótkotrwałe, kwitnące i owocujące tylko raz. Łodygi, kwiaty i korzenie zamierają jednakże pozostawiają po sobie pamiątkę, w postaci nasion, z których w kolejnym roku roślina ma szansę wyrosnąć od nowa.

https://www.ziemovit.pl/kalendarz/grudzien