Pielęgnowanie trawników

Piękny trawnik, będący marzeniem niejednego z nas, jest nie lada wyzwaniem. Aby był on efektowny wymaga nie tylko właściwego wysiania, ale także, a może nawet przede wszystkim, odpowiedniej pielęgnacji.

Oczywiście podstawowymi działaniami jest nawożenie, podlewanie, a także i koszenie trawy, z czego te dwa ostatnie działania nie wymagają od nas posiadania wiedzy na ich temat, w przeciwieństwie do tematu nawożenia. Nawożenie wszelakich upraw w tym także i trawnika, zapewnia roślinom odpowiednie ilości niezbędnych dla ich rozwoju składników odżywczych, wpływających na ich rozkrzewianie oraz wzrost.

W zależności od wieku oraz stanu naszej trawy, dostosowujemy nie tylko ilości nawozów, ale także i ich skład chemiczny, gdyż każdy z nich ma inne wymagania i zalecenia. Nie bez znaczenia jest także i pora roku i dostosowanie do niej naszych działań.

Rośliny przygotowujące się do zimy, do nadchodzących mrozów wymagają większej ilości potasu i śladowych ilości azotu, co daje im siłę i lepszą kondycję, gdy na wiosnę znów rozpocznie się proces wegetacji. Okres wiosenny to znów zwiększone zapotrzebowanie na azot, który bardzo dobrze jest dostarczyć, w postaci nawozów wieloskładnikowych o dużym spektrum działania.

Jest jednakże jeszcze jeden ważny element całego procesu dbałości o trawnik, a mianowicie jego odchwaszczanie. Nie jest to zajęcie łatwe, można by rzec wręcz przeciwnie, jest to proces żmudny i długotrwały, ale bardzo efektywny i satysfakcjonujący dla właściciela.