Najbardziej uciążliwe chwasty w pszenicy

Pszenica, ciesząca nie tylko nasze oczy swoim wyglądem, ale także radująca nasze podniebienia, gdy konsumujemy produkty z niej wytworzone, stanowi bardzo ważny element upraw rolnych. Każde zaniechanie jakiego może się rolnik dopuścić wobec pszenicy, skutkować będzie słabymi zbiorami, a co za tym idzie oczywiście mniejszym zarobkiem. Chwasty rosnące między pszenicą bezpośrednio potrafią wpłynąć na jej stan oraz późniejszy zbiór, dlatego też przeciwko nim wytaczane są najróżniejsze środki chemiczne, mające na celu wytępienie całej pojawiającej się na danym polu populacji.

W pszenicy pojawiają się najróżniejsze chwasty, jednakże trzy ich rodzaje stanowią dla upraw duże zagrożenie. Spośród dwuliściennych najczęściej pojawiającymi się są: chaber bławatek, przytulia czepna oraz rumianek pospolity. Ponieważ rośliny te są inwazyjnymi, a chaber jest rośliną, która najczęściej bywa żywicielem pośrednim nicieni, które potrafią atakować wysiane zboża, dlatego też walka z nimi jest uzasadnioną.

Bardzo dużym zagrożeniem dla upraw pszenicy jest miotła zbożowa. Roślina bardzo inwazyjna, która zachwaszcza nawet 80% całej powierzchni naszych pól. Jej wpływ na obniżenie wartości i wielkości plonów jest na tyle duży, że walka z tym chwastem stanowi podstawę całego procesu odchwaszczania terenów uprawowych.

Gwiazdnica pospolita, gorczyca polna, tasznik pospolity czy też pokrzywa to tylko niektóre z chwastów pojawiających się w uprawach pszenicy. Próbują każdego dnia coraz bardziej się między jej nasionami zagnieżdżać, zabierając im miejsce i bezpośrednio wpływając na ich rozwój. Na szczęście istnieje wiele metod walki z nimi.